Genç Üniversiteli » Akademik & Haberler » Uşak Üniversitesi de Uzaktan Eğitime Başladı

Uşak Üniversitesi de Uzaktan Eğitime Başladı

Yazar: Serdar - Tarih: 2 Ekim 2012 Salı
Uşak Üniversitesi de Uzaktan Eğitime Başladı

Uşak Üniversitesi’nde 2011-2012 eğitim öğretim yılına kadar örgün eğitimde verilen Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Yabancı Dil, Türk Dili ve Temel Bilgi Teknolojileri dersleri 2012-2013 eğitim öğretim güz yarıyılından itibaren uzaktan eğitim ile verilmeye başlandı. Yaklaşık 4 bin 500 öğrenci uzaktan eğitim sistemi üzerinden bu dersleri alıyor.

Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu koordinatörlüğünde yürütülen sistem ile ilgili açıklama yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik üniversitede 2011-2012 eğitim öğretim yılına kadar örgün eğitimde verilen ortak derslerin artık uzaktan eğitim sistemi ile verilmeye başlandığını ve sistemin hem öğrenciye hem de akademisyenlere büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. UZEMYO stüdyolarında Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Yabancı Dil, Türk Dili ve Temel Bilgi Teknolojileri derslerinin verildiğini söyleyen Prof. Dr. Sait Çelik açıklamasında şunları aktardı:

“Öğrencilerimiz uzaktan eğitim sistemi üzerinden ilan edilen programa istinaden, ilgili saatlerde canlı derslere katılabiliyor. Öğrencilerimiz derslerde soru sorma-soru cevaplama işlemlerini sesli ya da yazılı olarak yapacaklar. Bunun yanında örgün eğitimde sınıfta yapabildikleri birçok aktiviteyi,  sanal sınıfta da rahatlıkla yerine getirecekler. Örnek olarak; söz alma-söz hakkı isteme, beyaz tahtayı kullanma, önceden hazırlanan anket sorularını cevaplama, jest ve mimiklerini kullanma, görüntü paylaşma, dosya paylaşma ve ödev paylaşma gibi birçok aktiviteyi örgün öğretimde olduğu gibi yine sanal sınıfta da dersi veren hocalarının izniyle gerçekleştirecekler. Canlı dersleri, okudukları öğretim birimindeki(Fakülte-MYO) bilgisayar laboratuvarlarından, varsa dizüstü bilgisayarlarından okuldan, evden, yurttan; kısaca internet bağlantısının bulunduğu her yerden rahatlıkla takip edebilirler. Canlı, senkron ya da eşzamanlı dersleri kaçıran öğrencilerimiz od.usak.edu.tr web adresi üzerinden derslerin, video kayıtlarına ulaşıp izleyebilirler. Ayrıca derslerde kullanılan sunumlara ve belgelere kısacası ders materyallerine rahatça ulaşıp bilgisayarlarına indirebilir ve sınavlarına hazırlanabilirler.”

Ortak derslerin örgün eğitimle verilirken bir dönemde yaklaşık 303 fiziksel derslik kullanıldığına ve yaklaşık 750 saat ders işlendiğine dikkat çeken Rektör Çelik, “Uzaktan eğitimle bir dönemde 105 sanal derslik kullanılmakta ve 268 saat ders işlenmektedir. Ortak derslerin geleneksel eğitimden uzaktan eğitime geçmesi ile fiziksel dersliklerden ve ders saatinden tasarruf ediyoruz. Bu bir avantaj. Bu uygulama sayesinde öğrencilerimiz mekân ve zaman kavramı olmadan her zaman derslerini takip edebilirler.” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012