Genç Üniversiteli » Etkinlikler » Prof. Dr. Kamil Özer: “İnsanın Gelişmesi İçin Öğrenmesi Şart”

Prof. Dr. Kamil Özer: “İnsanın Gelişmesi İçin Öğrenmesi Şart”

Yazar: Serdar - Tarih: 14 Nisan 2012 Cumartesi
Prof. Dr. Kamil Özer: “İnsanın Gelişmesi İçin Öğrenmesi Şart”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Turan Temur’un gerçekleştirdiği söyleşiye konuk olan Norveç Oslo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kamil Özerk, Norveç temel eğitim ve yükseköğretim sistemi ile ilgili bilgiler vererek Norveç Eğitim sistemi ile Türk Eğitimi sistemini karşılaştırmalı olarak değerlendirdi.

Oslo Üniversitesi’nin 200 yıllık bir üniversite olduğunu kaydeden Prof.Dr.Kamil Özerk, Dumlupınar Üniversitesi’ni görünce hayran kaldığını, Oslo Üniversitesi’nden daha güzel ve geniş bir üniversite olduğunu belirterek, devletin sunduğu bu imkanların kıymetini bilin, iyi değerlendirin tavsiyesinde bulundu.

Bir soru üzerine Türkiye’deki YÖK’ün kaldırılması tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Kamil Özerk, “YÖK’süz ülke yok, yoktur. YÖK’e benzer olmaz olur mu? Üniversitenizi koordine edecek, akrediteleri, diplomaları tescil edecek, kaliteyi yükseltecek. Bizde var, hem iki tane var, ona benzer.” dedi.

YÖK gibi kurumların uluslararası eğitimin denkliği açısından önemini vurgulayan Prof. Dr. Özerk, Dumlupınar Üniversitesi’nin Oslo Üniversitesi tarafından denkliğinin kabulü için yükseköğretimi koordine eden kurumun olması gerektiğini söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yükseköğretimin kabul ettiği üniversiteyi ben kabul etmek zorundayım. Dumlupınar Üniversitesi Oslo Üniversitesi kabul etmek zorunda kalır çünkü Dumlupınar Üniversitesi’ni Norveç’in YÖK’ü diyelim kabul etmiştir, anlaşmalar böyle gidiyor.” dedi.

Prof.Dr.Kamil Özerk, “bizdeki üniversiteler sizden daha otonom olabilir bazı konularda, daha özgür olabilir ama bazı konularda Türkiye’deki üniversiteler bizdeki üniversitelerden daha özgürler. Daha çabuk, kolay karar verebilirsiniz burada. Bizde bir bürokrasi var.” şeklinde konuştu.

“Kendisini sevemeyen insan öğretmen olamaz.”  

“İyi bir eğitimci nasıl olmalıdır?” şeklindeki soruya cevap veren ve “Bilmeyen insan ağzını açamaz” tespitinde bulunan Prof.Kamil Dr.Özerk şunları söyledi: “İlk önce kendinizi sevmeniz lazım. Ben kendimi sevebilir miyim? Ben kendi kendimden memnun muyum? İki, ben kendimi diğerinin yerine koyabilir miyim? Düşünün bir anne baba çocuğunu size teslim ediyor. O anne babanın yerinede koyacağız kendimizi, ayrıca o çocuğun yerine de, empati denilen bir şey vardır biliyorsunuz. O çok önemlidir. Sonra konumuza hâkim olacağız, sürekli olarak kendimizi geliştirmemiz lazım. Kendisini geliştirebilen kişi ancak formasyonunu geliştirebilir. Öğrencilerime hep şunu söylüyorum. Bu hepimiz için de geçerli. İnsanın gelişmesi için öğrenmesi şart. Kediler, köpekleri, inekler, tavşanlar gelişmek istemiyor çünkü onların öğrenmeye ihtiyacı yok. Gelişmezde zaten onlar yemek yiyip büyüyor, bizim gelişmemiz lazım, insanın gelişmesi için de öğrenme lazım. Eğer burada bir şeyler öğrenirseniz buradan çıktığınızda diyebileceksiniz ki evet ben iki saatimi harcadım ama bir şeyler öğrendim, deme ki kendinizi geliştirdiniz. Sürekli olarak bunu düşünmek lazım. Bence iyi bir eğitimci kendisini geliştirir, karşısındakini küçük de olsa büyük de olsa saygı gösterir, çünkü onun hayatıyla oynuyorsunuz ve küçük çocuklara büyüklere öğrenme ortamı sağlamakla olur bu iş. Öğrenme ortamı sağlayacağız dolayısıyla daha da merkeze gidelim hocamızın istediği gibi  yöntemleri iyi bileceğiz. Yöntem çok önemli. Metot dediğimiz öğretim metotlarını iyi bileceğiz. Elimizde çok çeşitli metotlar olacak becereceğiz bunları ve uyduğu zamanda uyduğu ortamda değişik gruplara değişik uygulayacağız. Bir tek doğru yol yoktur çok değişik yöntem vardır çok değişik yol vardır bunları öğreneceğiz. Zannedersem eğitim fakültelerinin amacı da budur. Çocuğun gelişimini öğretmek, nasıl öğrenme ortamları yaratacağız bunları öğretmek, ayrıca da çok üzerinde duruyorum kendimizi karşımızdakinin yerine koymamız lazım. Düşünün sizin bir çocuğunuz olsun ve iyi çalışmayan bir öğretmenin elinde olsun aile huzuru da kaçar sizin kişisel huzurunuzda kaçar, ülkeyi bozarsınız siz, bir bakteri sokmuş gibi olursunuz siz elmanın içine, elma sonunda çürüyecek. Kendinizi geliştirirken kendinizi sevin sevmek çok önemli, kendisini sevemeyen insan öğretmen olamaz.” dedi.

Norveç’te lisenin mecburi olmadığını, ortalamaya göre lisans  söyleyen ve Türkiye’de yasalaşan 4+4+4 Eğitim sistemine değinen Prof.Dr.Özerk şunları söyledi: “Şimdi 4+4+4 sistemi liseyi mecburi kılacak anlamındadır bu ülkede. Bu şeye benziyor. Amerika’da lise mecburi, zorunlu, bu da çok dikkat edilecek bir konu. Bizde hak olmasına rağmen başlayanların yüzde yirmi beşi devam ettiremiyor ve bu ülke için büyük bir sorun. Gönüllü başlıyor devam ettiremiyor devlet diyor aman biz buna iş bulamayacağız tekrar eğitime çekelim diyorlar ve para harcıyorlar. Amerika’da eğitim zorunlu fakat çocuk bitirmiyor.”

Çok yoğun ilginin olduğu söyleşinin ardından günün anısına Türkçe Eğitim Bölüm Başkanı Doç.Dr. Aytunga Oğuz tarafından üniversitenin anı tabağı takdim edildi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012