Genç Üniversiteli » Etkinlikler » Güvenli Şifre Oluşturma Semineri Yapıldı

Güvenli Şifre Oluşturma Semineri Yapıldı

Yazar: Serdar - Tarih: 1 Mart 2013 Cuma
Güvenli Şifre Oluşturma Semineri Yapıldı

Bitlis Eren Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından Güvenli Şifre Oluşturma ve Şifre Güvenliği konulu seminer, 27 Şubat Çarşamba günü saat 10.30’da Rektörlük Konferans Salonu’nda yapıldı.

Bilgisayar Mühendisi Ali Gülçiçek sunumunda dünyada şifreleme için kullanılan yöntemleri, dünyanın en güçlü varsayılan sitesinin nasıl hacklendiğini, kendi şifremizi nasıl oluşturmamız ve şifre güvenliğini nasıl sağlamamız gerektiğinden bahsetti. Gülçiçek; “Şifrelerin bilgisayar dünyasında kullanılmaya başlaması işletim sistemi ile başlamıştır. Şifre, en genel anlamda elimizde var olan bir metni olduğu gibi değil de onu gizleyerek yansıttığımız bir yöntemdir. Bir metnin başka bir metin ve işaretler topluluğu biçiminde yazılmasıdır. Bilgisayarda ise, bir bilgisayara veya içeriğine bilgi erişimi için kullanılan ve sadece bilgisayarlar tarafından tanınan tuş dizisidir” diyerek şifrelerin internet bankacılığı, web sitesi yönetiminde, e-posta gibi alanlarda kullanıldığından bahsetti.

ŞİFRE KIRMANIN İLK YÖNTEMİ TAHMİN ETMEKTİR

Gizli bilgilere ulaşmak isteyen kişilerin sahip olunan şifreleri ele geçirmek istediğini ve bunun karşılıklı bir yarış halinde olduğunu belirten Gülçiçek; “Siz ne kadar şifrenizi güvenli hale getirmek isterseniz, şifrenizi ele geçirmek isteyen kişi de kendini bir o kadar geliştirmek isteyecektir. İlk yapılacak hamle sizi tanıyarak kişisel bilgilerinizi ele geçirmek olacaktır. Rockyou.com, twitter.com gibi sitelerin yanı sıra ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi sitelerin hacklendiğini görüyoruz” dedi. Kullanılan zayıf şifrelerin hacklenmeyi kolaylaştırdığını ve ülkemizdeki bazı sitelerin hacklenmeyi kolaylaştıran zayıf şifrelerin kullanımını yasakladıklarını anlattı.

TEMEL YÖNTEMLER: YER DEĞİŞTİRME VE YERİNE KOYMA

Gülçiçek; “Şifrelenecek ifadelerin temel parçaları önceden belirli bir düzene göre değiştirilir ters yüz yapılır. En temel şifre belirleme yöntemi budur. Örneğin; ankara12345 yerine a1n2k3a4r5a kullanılarak şifrenin güvenliği arttırılabilir. Yerine koyma yöntemi ise; temel parçaların sırasının değiştirilmeden aralarına başka parça ve sayılar yerleştirilebilir. Örneğin; arkadaş yerine @rk@d@ş yazılarak şifrenin kırılmasını zor hale getirebiliriz. Uzmanlara göre güçlü şifre, tahmin edilmesi kolay olmayan ya da deneme yanılma yolu ile ele geçirilmesi oldukça zor olan parolalardır” dedi. Güvenli şifrenin en az sekiz karakter, büyük, küçük harfler, rakamlar ve özel karakterlerden oluşması gerektiğini anlatarak kişisel bilgileri içermeyen şifrelerin güçlü şifreler olduğunu belirtti.

Gülçiçek, güçlü şifre oluşturma yöntemlerini şu şekilde sıraladı; rakam yerine harf kullanmak, harf yerine rakam kullanmak, harf yerine özel karakter kullanmak, kelime yerine özel karakter kullanmak, ünlü harf kullanmamak. Son olarak verilen geçici şifrelerin değiştirilmesi, sahip olunan şifrelerin paylaşılmaması, birden fazla hesap varsa şifrelerinin değişik olması, bilinmeyen dosya, mail, linklerden uzak durulması gibi önlemlerin alınabileceği tavsiyelerinde bulundu. Güvenli şifre oluşturmanın örneklerle anlatıldığı seminer soru cevapla son buldu.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012