Genç Üniversiteli » Haberler » ‘Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı Ve Kullanımı Danışmanlığı’ Projesi

‘Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı Ve Kullanımı Danışmanlığı’ Projesi

Yazar: Anıl - Tarih: 30 Ocak 2013 Çarşamba
‘Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı Ve Kullanımı Danışmanlığı’ Projesi

TÜBİTAK tarafından desteklenen “Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı ve Kullanımı Danışmanlığı” konulu proje çalışmaları Amasya Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde başladı. Doç. Dr. Orhan Karamustafaoğlu’nun hazırladığı proje, Fen Bilgisi Öğretmenleri ile öğretmen adaylarına; Fen ve Teknoloji öğretiminde kullanabilecekleri Somut materyal geliştirme ve kullanma becerisi kazandırmayı Aamaçlıyor. Proje,1 Şubat tarihinde sona erecek.

TÜBİTAK destekli “Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı ve Kullanımı Danışmanlığı”projesinin başlamasıyla ile ilgili olarak Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Elamanı Doç. Dr. Orhan Karamustafaoğlu şunları söyledi; “Fen bilgisi öğretmen ve öğretmen adaylarına yönelik hazırladığımız “Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı ve Kullanımı Danışmanlığı”konulu projemiz TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir. Fen bilgisi öğretmen ve öğretmen adaylarından oluşan ve sayıları 30′u bulan kursiyerlerimizin gelmesiyle birlikte çalışmalarımıza başladık. Katılımcı öğretmen ve öğretmen adaylarının fen bilimlerine yönelik yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebilirsek ve özellikle kırsal alanlarda görev yapan ve laboratuvar imkânı olmayan öğretmenleri basit araç-gereçlerle yapacakları materyallerle birçok etkinlik gerçekleştirebilecekleri konusundaki tecrübelerimizi karşılıklı paylaşabilirsek amacımıza ulaşmış olacağız. Kurs süresince fen ve teknoloji öğretiminde öğrenci temelli yaklaşımlar, öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme yaklaşımları, fen öğretimi için öğretim materyalleri, materyal tasarlama ve geliştirme süreci, öğretim programından seçilmiş konu ve kavramlara yönelik basit araç-gereçlerle materyal tasarımları, tasarlanan ve geliştirilen materyallerin günlük hayatla ilişkilendirilmesi konularını 56 derslik bir program içerisinde ele alacağız. Bu projeyi, üç farklı üniversiteden 12 öğretim elemanıyla birlikte yürütüyoruz. Projemize katılan kursiyerlerimize ve projemizin her aşamasında bizleri destekleyenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Projenin açılış toplantısına Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere katılarak birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Elemanı Prof. Dr. Ali Rıza Akdeniz tarafından verilen derslerle proje çalışmalarına başlandı.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012