Genç Üniversiteli » Etkinlikler » BEÜ’de Güneş Enerjisi Konferansı Düzenlendi

BEÜ’de Güneş Enerjisi Konferansı Düzenlendi

Yazar: Serdar - Tarih: 12 Nisan 2013 Cuma
BEÜ’de Güneş Enerjisi Konferansı Düzenlendi

Bitlis Eren Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından “Güneş Enerjisi” isimli konferans düzenlendi. Araştırma Görevlisi Fatih Taşdelen’in verdiği konferans Rektörlük Konferans Salonu’nda yapıldı.

Güneş hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Öğretim Görevlisi Fatih Taşdelen güneşin 4.5 milyar yaşında ve yeryüzüne 150 milyon kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Güneş enerjisi son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları arasında üzerinde en çok konuşula konu olmuştur. Bitkiler fotosentez yapabilmek için güneş enerjisinden faydalanırlar yine rüzgarın oluşmasında güneş ışınlarının sıcaklık farklarının meydana gelmesinden dolayıdır. Aynı şekilde kömür ve bitki atıklarından petrol meydana gelmesi de güneş enerjisi sayesindedir. Güneş ışınları yüzyıllardır dünyamıza geldiği halde, güneş ışınlarından yararlanılması oldukça yenidir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında petrolün önem kazanmasıyla güneş enerjisi sadece araştırma seviyelerinde kalmıştır. 1973 yılında enerji krizinin çıkmasıyla güneş enerjisi üzerinde en çok konuşulan konu olmuştur” dedi.

Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları bakımından dünyanın önemli ülkelerinden biri olduğuna değinen Taşdelen; “Güneş enerjisi en çok sıcak su temininde kullanılmaktadır. Sırasıyla meskenlerin ısıtılması, serinletilmesi, kurutma, yüzme havuzlarının ısıtılması, ısı pompası, elektrik elde edilmesi, tuz temini, deniz suyunun arıtılması, yapma fotosentez ve sera ısıtmalarında güneş enerjisinden faydalanabiliyoruz. Güneş enerjisi tükenmeyen, arı, ulaşılması kolay bir enerji kaynağıdır” dedi.

Konferans, yapılan sunumun ardından sona erdi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012