Genç Üniversiteli » Haberler » Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampüsü Açıldı

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampüsü Açıldı

Yazar: Özgül - Tarih: 12 Temmuz 2012 Perşembe
Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampüsü Açıldı

Dünyanın 35 ülkesinden 186 üniversiteyle işbirliği yapan Bahçeşehir Üniversitesi ‘Kampüsüm Dünya’ uygulamasına Almanya’daki Türk öğrencileri de kattı. BAU Berlin Kampüsü 10 Temmuz 2012 günü saat 19:00′da açıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin’in kalbine yerleşti. Daha önce Washington DC, Letonya Riga, Azerbaycan Bakü’de kampüs açan Bahçeşehir Üniversitesi şimdi de Almanya Berlin’de eğitim kampüsünü açtı. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına ve Alman öğrencilere hizmet verecek olan kampüste özellikle Alman eğitim sisteminin yönlendirme sisteminin mağduru olan Türk öğrencilere üniversite okuma şansı sağlanmış oluyor.

Alman eğitim sistemine göre öğrenciler 6’ncı sınıftan sonra dört farklı lise türüne ayrılıyor. Bu okullardan birincisi, Hauptschule, bu okullar meslek ve çıraklık okulu olarak adlandırılır. Bu okulu bitirenlere Abitur verilmediği için üniversite okuma şansları olmuyor. Almanya’da yaşayan Türk öğrencilerin yarısına yakını bu okulda okuyor.

İkinci okul türü Realschule, bunlar orta düzey okullar bu okulları bitirenler mesleki eğitime veya bazı üniversite bölümlerine gidebiliyor. Buradan mezun olanlara Fa-Abitur verilmekte.

Üçüncü tür okul Gymnasium, bu okullara toplam öğrencinin yüzde 30’u geliyor. Türk nüfusunun sadece yüzde 5’i bu okullara yerleşebiliyor. Bu okul mezunlarına Abitur diploması verildiği için üniversiteler bu okulların mezunlarını alıyor. Son yıllarda bu okullara ek olarak dördüncü tür okul Gesantschule açıldı. Bu okul Gymnasium ile Realschule arası öğrencileri alıyor.

KATSAYI SORUNUNA ÇÖZÜM

Bahçeşehir üniversitesi YÖK’ün düzenlemeleri sonucunda Almanya’da lise bitirmiş öğrencilerin yabancı öğrenci sayılması kararından sonra Almanya’da Türk öğrencilerine uygulanan “katsayı” sorununa çözüm getirmiş oluyor. Bahçeşehir Üniversitesi Berlin kampüsünde öğrencilere birçok eğitim kolaylığı sağlanıyor.

Bu avantajlardan birincisi, böylece Almanya’da yaşayan Türk öğrenciler ailesinin yanından ve yaşadığı yerden ayrılmadan Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuyabiliyor, eğitimini Almanya’da tamamlayabiliyor.

EYLÜL AYINDA EĞİTİM BAŞLAYACAK

Eğitiminin yarısını Türkiye’de, yarısını Berlin’de tamamlayabildiği gibi, dilediği kadar İstanbul Kampüsü’nde de eğitim alabiliyor. Öğrenciler mezun olduklarında BAU Diploması almaya hak kazanıyor. Eğitim dili İngilizce olan yerleşkede eğitim alan öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi’nin her türlü imkânından yararlanabiliyor. Almanya’da yaşayan Türkler hem çalışıp hem yüksek lisans yapabilme şansı yakalayacak. Sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirme imkânına sahip olacak. Bahçeşehir Üniversitesi’nin dünya networkunden Berlin kampüsünde okuyacak öğrenciler istedikleri gibi faydalanabilecekler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın üniversite olarak uluslararası çalışmalarda çok önde olduklarını belirterek “35 farklı ülkeden 186 üniversite ile işbirliği, 5 ülkede kampüs kurduk, her yaz yirmiye yakın ülkede yaz okulu yapıyoruz. Üniversitemizde 64 farklı ülkeden 877 yabancı öğrenci okuyor. Toplam 13.700 öğrencimizin şuan yüzde 5’i yabancı öğrenci biz bunu iki yıl içinde yüzde 10’a yükseltmek için çalışıyoruz. Ancak Almanya bizim için farklı çünkü oradaki vatandaşlarımız ülkemizde yıllarca uygulaman katsayı benzeri bir sistem yüzünden üniversite eğitimi alamıyorlar. Biz Bahçeşehir olarak Almanya’da yaşayan çocuklarımıza üniversite eğitimi vermek istiyoruz. İşte bu amaçla Berlin kampüsümüzü açtık. Almanya ve çevresindeki ülkelerde yaşayan vatandaşlarımıza üniversite eğitimi verip onları ülkemize kazandıracağız. Yine Türkiye’deki öğrencilerimizi de Almanya kampüsünde açtığımız programlara götürerek eğitimlerine farklı bir soluk getireceğiz” dedi.

Eylül ayında eğitime başlayacaklarını ifade eden Yalçın “Başvuruları almaya başladık. Öğrenciler elektronik ortamda veya Berlin ofisimize başvurarak ön kayıtlarını yaptırabilirler” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'ta Paylaş

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

gencuniversiteli.com © Nüsha Yayıncılık - 2012